Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi (VEF) indeksi kvaliteedimärgise said tänavu 49 ettevõtet ja organisatsiooni, kelle tegevus on silmapaistev keskkonna, sotsiaalse ja hea juhtimistava (ehk ESG) mõõtmes.
“Sellel aastal anname välja rekordiliselt palju kuldmärgiseid, mis tähistab vastutustundliku ettevõtluse eeskuju ja suunanäitajat – mitmed osalejad on kinnitanud ja kindlustanud oma senise kuldtaseme, palju on ka neid, kes on parandanud eelmiste aastate hõbedat või pronksi. Kokku uuendas oma eelmist tulemust kolm neljandikku osalejatest,” ütles indeksi töögrupi juht Jolanda Lipu. Ta tõi positiivse trendina välja, et iga aasta liitub indeksiga ka uusi ettevõtjaid ja organisatsioone, kes soovivad senisest vastutustundlikumalt tegutseda.
Märgise saamise aluseks on VEFi indeks – tööriist, mille abil saab oma tegevuse mõju ühiskonnale analüüsida mistahes valdkonna või omandivormiga organisatsioon. Indeksi osalejad täidavad põhjaliku ankeedi, misjärel hindab ESG valdkonna ekspertidest koosnev töörühm organisatsiooni antud vastuseid ja nende põhjendusi, lisaks küsitakse infot ka riigiametitelt. Vastavalt saadud punktisummale võib ettevõte saada kuld-, hõbe- või pronkstaseme märgise. “Selle aasta kõige kõrgemad keskmised tulemused olid valitsemise (G) valdkonnas, seejärel sotsiaalses mõõtmes (S) ning kõige enam arenguruumi ja väljakutseid ettevõtetele on keskkonna- ja kliimavaldkonnas (E),” sõnas Lipu.
VEFi juhatuse liikme Liina Kanteri sõnul on vastutustundliku ettevõtja märgisest saanud tunnus, mille järgi tuntakse samu väärtuseid kandvaid ettevõtjaid ja organisatsioone ära. “Kuna vastutustundlik juhtimine on saamas uueks normiks, arenevad ka abiinstrumendid muutuste suunamiseks ja mõõtmiseks ning peame seda indeksi arendamisel samuti silmas, ” ütles Kanter. “Kõige olulisem muutuste vedaja on aga püüdlus oma tegevustes paremaks ja jätkusuutlikumaks saada. See on oluline panus üldisesse ettevõtluskeskkonna arengusse. Majandusareng ja -kasv saab üha rohkem olema seotud keskkonnakaitsega ja ühiskondliku vastutusega”.
Indeksi metoodika on välja arendatud koostöös rahvusvaheliste ekspertidega. Hindamisel arvestatakse ÜRO Global Compacti põhimõtteid, ESG hindamisraamistikke ning ÜRO kestliku arengu eesmärke. Indeksi küsimustik on üles ehitatud selliselt, et seda saaks vastavalt taustsüsteemi ja ettevõtluskeskkonna arengusuundumustele muuta. Vastutustundliku ettevõtja märgis väljastatakse kaheks aastaks, märgised anti välja juba 15. korda.
Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum arendab alates 2005. aastast Eestis vastutustundliku ettevõtluse temaatikat ja koondab Eestis vastutustundlikku ettevõtlust praktiseerivaid ettevõtteid läbi tugeva liikmevõrgustiku ja aktiivse koostöö ettevõtjate jaoks oluliste organisatsioonidega. Foorumi eesmärk on edendada mõtteviisi, et vastutustundlik äritegevus on ettevõttele kasulik, praktikas lihtne ja kasvatab ettevõtte väärtust ühiskonna silmis. Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum ühendab ettevõtteid, kelle jaoks on oluline toimida vastutustundlikult, et tagada nii oma ettevõtte, ühiskonna ja riigi jätkusuutlikkus.
Märgise saajate nimekiri 2023:
PRONKSTASE
Keskmised ja suured ettevõtted või organisatsioonid
Advokaadibüroo COBALT OÜ
Neste Eesti AS
Proekspert AS
Reitan AS
Toyota Baltic AS
Trimtex Baltic OÜ
HÕBETASE
Keskmised ja suured ettevõtted või organisatsioonid
AS Barrus
AS Estiko-Plastar
AS G4S Eesti
Baltic Agro Machinery AS
Coop Pank AS
ESTANC AS
Mikro- ja väikeettevõtted või organisatsioonid
Fontes PMP OÜ
Juhkentali Hotel OÜ
SmartCap AS
KULDTASE
Keskmised ja suured ettevõtted või organisatsioonid
ABB Aktsiaselts
AS Eesti Raudtee
AS Estonian Cell
AS TALLINNA SADAM
AS Tallinna Vesi
AS Vestman Energia
AS Glamox
AS SEB Pank
Bonava Eesti OÜ
Columbus Eesti AS
DPD Eesti AS
Elering AS
Ericsson Eesti AS
Incap Electronics Estonia OÜ
Keskkonnaamet
LINDSTRÖM OÜ
Orkla Eesti AS
Prysmian Group Baltics AS
Saint-Gobain Glass Estonia SE
Saku Õlletehase AS
SA Keskkonnainvesteeringute Keskus
Telia Eesti AS
Tietoevry Estonia AS
TS Laevad OÜ
Mikro- ja väikeettevõtted või organisatsioonid
BaltCap AS
Gofore Estonia OÜ
Lee Restoran OÜ
Miltton New Nordics OÜ
MTÜ Uuskasutuskeskus
NJORD Advokaadibüroo OÜ
Nordic Houses KT OÜ
SpeakSmart OÜ
U-Bistroo OÜ
Välek OÜ
VEF-i koostööpartnerid indeksi protsessis on: PwC, Tööinspektsioon, Keskkonnaamet, Tarbijakaitse- ja Tehnilise Järelvalve Amet ning Eesti Inimõiguste Keskus.
Eriauhinnad annavad 06. juunil toimuval galal välja SEI Tallinn, Sotsiaalsete Ettevõtete Liit ja EBS Executive Education.
Lisainfo:
Jolanda Lipu
VEFi indeks 2023 töögrupi juht
jolanda@csr.ee